بروزرسانی‌های جدید واتس اپ (5 اردیبهشت 1403)

پیام رسان واتس اپ به دلیل امکانات کمش نسبت به سایر مسنجرهای معروف، خیلی در ایران محبوب نیست. با این وجود، خیلی از ما هیچ وقت این اپلیکیشن را حذف نکرده و برای کار و بیزنس از آن استفاده می‌کنیم. اما چند سالیست که بعد از خرید واتس اپ توسط متا شاهد تغییرات بیشتری در بخش چت‌ها و شخصی‌سازی صفحه بودیم که نشان از تحولات بزرگ در آینده دارد. این روزها نیز خبرهای زیادی از اضافه شدن چت بات‌ها و قابلیت‌های فیلتر چت واتس اپ شنیده می‌شود که ارزشش را دارد تا از آن سر درآوریم. پس با این خبر همراه موبونیوز باشید تا ببینیم پیام رسان واتس‌اپ بالاخره خودش را به حد و اندازه شبکه‌های اجتماعی بزرگ مثل تلگرام میرساند یا نه؟

 

اضافه شدن شماره گیر درون برنامه‌های به واتس اپ

نسخه بتای 2.24.9.28 واتساپ در ساعات پایانی دیشب منتشر شد و این پلتفرم به زودی یک شماره گیر (Dialer) داخل برنامه برای تماس با مخاطبان ذخیره نشده اضافه خواهد کرد. در حال حاضر شماره گیر داخل برنامه در نسخه بتای واتساپ فقط برای اندروید مشاهده شده. هنوز واضح نیست که واتساپ چگونه قصد دارد این قابلیت را پیاده سازی کند، اما حضور یک شماره گیر مستقل در برنامه نشان می‌دهد که این پلتفرم ممکن است به زودی به کاربران اجازه دهد تا با شماره تلفن‌های ذخیره نشده مستقیماً تماس بگیرند.

پیش‌تر اعلام شده بود واتساپ در حال کار بر روی روشیست که به کاربران اجازه می‌دهد بدون ذخیره کردن مخاطبان جدید با آن‌ها چت کنند. بنابراین به نظر می‌رسد واتس اپ قصد دارد این قابلیت را که در حال حاضر غیرممکن است و در دسترس نیست برای کاربران فراهم کند.

شماره گیر درون برنامه‌ای در واتس اپ

گاهی اوقات ما فقط یک بار با یک مخاطب صحبت می‌کنیم و علاقه‌ای نداریم که شماره آن شخص را در لیست مخاطبان ذخیره کنیم. شماره گیر درون برنامه‌ای واتس اپ می‌تواند این مشکل را به راحتی حل کند و امکان تماس با شماره‌های ذخیره نشده را فراهم کند. به این ترتیب کاربران می‌توانند بدون دغدغه ذخیره مخاطب از طریق واتس اپ تماس اینترنتی برقرار کنند.

 

تشکیل گروه‌های خصوصی در واتس اپ

در نسخه‌ی بتا 2.24.9.27 واتس اپ ویژگی جدیدی در قسمت تنظیمات گروه‌ها اضافه شده است. مدیران گروه‌ها با فعال کردن این گزینه می‌توانند گروه را برای سایر افراد مخفی کنند، به طوری که فقط برای اعضا گروه قابل نمایش باشد. البته این قاتبلیت هنوز برای همه تسترهای بتا در دسترس نیست و به نظر می‌رسد که این تنظیمات تنها به اعضای دعوت شده و مدیران اجازه می‌دهد تا گروه را پیدا کنند و به آن بپیوندند.

تشکیل گروه‌های خصوصی در واتس اپ

این ویژگی به مدیران گروه‌ها اجازه می‌دهد تا گروه را برای سایر افراد مخفی کنند؛ به‌طوری که فقط اعضا قادر به دیدن و پیوستن به گروه باشند. این امکان باعث می‌شود که ارتباطات در گروه‌های خصوصی محرمانه‌تر و امن‌تر شود و اطلاعاتی که در آن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود، تحت کنترل کاربران خود باشد. این امکان ارتباطات میان اعضا را آسان‌تر می‌کند و به‌طور کلی، تجربه‌ی کاربری را بهبود می‌بخشد. هرچند که این ویژگی هنوز برای تمام کاربران در دسترس نیست، اما این گام اولیه می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تمایل واتساپ به بهبود و توسعه‌ی خود باشد.

 

ارسال فایل در واتس اپ به صورت آفلاین

واتساپ در آخرین نسخه بتای خود (4 اردیبهشت 1403) یک ویژگی مهم یعنی اشتراک‌گذاری فایل‌ها بدون نیاز به اینترنت را به اپلیکیشن خود اضافه کرده است. با این ویژگی جدید کاربران می‌توانند فایل‌های خود را از طریق شبکهٔ محلی (Local) به اشتراک بگذارند، بدون اینکه نیازی به اینترنت داشته باشند! این قابلیت می‌تواند به ویژه در شرایطی که ارتباط اینترنتی محدود است یا سرعت پایینی دارد بسیار مفید واقع شود.

قبل‌تر اطلاعاتی در مورد به اشتراک گذاشتن فایل‌ها از طریق شبکهٔ محلی منتشر شده بود و اسکرین‌شات‌های جدیدی که از صفحهٔ نصب اپلیکیشن واتس‌اپ منتشر شده، نشان می‌دهند که کاربران برای فعال کردن این قابلیت نیاز به چه مجوزهایی دارند.

تصاویری که از نسخهٔ بتای 2.24.9.22 واتساپ برای سیستم‌عامل اندروید منتشر شده است، نشان می‌دهند که این اپلیکیشن در حال توسعه روشی جدید برای به اشتراک‌گذاری عکس، فیلم، اسناد و سایر فایل‌ها با کاربرانی است که در نزدیکی هم قرار دارند. در این روش، نیازی به اتصال به شبکهٔ موبایل یا اینترنت وجود ندارد.

اشتراک‌گذاری فایل‌ با واتس‌اپ بدون نیاز به اینترنت

برای استفاده از این قابلیت جدید، کاربران باید مجوز مربوطه را به واتساپ بدهند و در هر زمان که بخواهند می‌توانند این مجوزها را لغو کنند. این امکان به کاربران اجازه می‌دهد تا فایل‌های خود را با دیگران در فاصله نزدیک به اشتراک بگذارند. همچنین این فرآیند بر پایهٔ سیستم رمزنگاری سرتاسری (End-to-End Encryption) انجام می‌شود و یکی از نکات قابل توجه این ویژگی مربوط به امنیت و حریم خصوصی کاربران است. واتس‌اپ تأکید می‌کند که فایل‌های رمزگذاری شده و اطلاعات شخصی کاربران، از جمله شماره تلفن آنها در امنیت کامل باقی می‌ماند.

برای استفاده از امکان ارسال فایل آفلاین در واتس اپ، باید از طریق بخش جدیدی که در اپلیکیشن توسعه یافته است، کاربران نزدیک به خود را پیدا کرده و فایل مورد نظر را به اشتراک بگذارند. سپس واتس‌اپ از بلوتوث یا Wi-Fi دستگاه برای اتصال به دستگاه دیگر استفاده می‌کند که بدون نیاز به اینترنت انجام می‌شود.

 

افزودن یادداشت اختصاصی به مخاطبین

واتساپ در نسخهٔ جدید بتا 2.24.9.17 امکان افزودن یادداشت به مخاطبین را به اپلیکیشن خود اضافه کرده است. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا اطلاعات مهم یا یادداشت‌های خود را دربارهٔ هر مخاطب، مستقیماً در صفحهٔ مخاطبین ذخیره کنند. مهم‌ترین ویژگی این قابلیت، این است که یادداشت‌ها فقط برای کاربری که آن‌ها را نوشته است قابل مشاهده هستند و برای مخاطب نمایش داده نمی‌شوند. این کار اطمینان از حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران را فراهم می‌کند.

افزودن یادداشت به مخاطبین در واتس

همچنین، این ویژگی تنها برای نسخهٔ موبایلی واتساپ فعال است، اما در آینده قرار است در نسخهٔ وب نیز قابل دسترس باشد. از آنجایی که این ویژگی‌ها هنوز در نسخهٔ بتای واتساپ وجود دارند، نمی‌توان به طور قطعی ادعا کرد که آیا وارد نسخهٔ اصلی خواهند شد یا خیر. با این حال، با توجه به مزایای این امکانات و با دریافت بازخوردهای مثبت از کاربران، احتمالاً در به‌روزرسانی‌های آینده در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

 

تنظیم مجدد مخاطبین مورد علاقه در آپدیت جدید واتس اپ

وب‌سایت WABetaInfo، یک ویژگی جدید و مفید را برای کاربران واتس‌اپ، به‌ویژه طرفداران اندروید شناسایی کرده است. توسعه‌دهندگان در حال کار بر روی یک قابلیت جدید به نام Favorite برای مخاطبان هستند. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا مخاطبان خود را در لیست خود به راحتی اضافه، حذف و مرتب کنند، تا سریع‌تر و آسان‌تر به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

تنظیم مجدد مخاطبین مورد علاقه در آپدیت جدید واتس اپ

این ویژگی باعث کاهش نیاز به اسکرول کردن به پایین صفحه می‌شود و کاربر هر زمان که بخواهد می‌تواند به شخصی که با او به طور منظم چت می‌کند، پیام ارسال کند. همچنین انجام تماس‌های صوتی و تصویری نیز با این روش بسیار راحت و ساده است.

اما نکته مهمی وجود دارد و آن این است که این ویژگی هنوز در مراحل ابتدایی توسعه است، بنابراین حتی برای نسخه آزمایشی بتا در دسترس نیست. احتمالاً کار بیشتری برای رسیدن به نتیجه نهایی نیاز است، اما ممکن است این ویژگی جدید ابتدا برای نسخه اندروید برنامه منتشر شود.

 

قابلیت جدید واتس اپ؛ اضافه شدن فیلتر به لیست چت‌ها

قابلیت جدیدی به تازگی به واتس‌اپ اضافه شده است که امکانی جدید برای “فیلتر چت” فراهم می‌کند. این فیلترها به کاربران اجازه می‌دهند تا با توجه به معیارهای مختلف، به سرعت لیست چت خود را مرتب کنند. به طور کلی سه فیلتر اصلی برای چت‌های واتس اپ وجود دارد که در پیام‌رسان‌های دیگر هم دیده‌ایم:

  • همه یا All که تمام چت‌ها را نمایش می‌دهد
  • خوانده نشده یا Unread که تنها پیام‌هایی را نمایش می‌دهد که هنوز توسط کاربر خوانده نشده‌اند
  • گروه‌ها یا Groups که فقط چت‌های گروهی را نمایش می‌دهد

فیلتر چت ها در اپدیت جدید واتس اپ

این کار به ویژه در مواقعی که لازم است به پیام‌های مهم سریعاً دسترسی پیدا کنید بسیار مفید و کارآمد است. همچنین، با توجه به اینکه تعداد زیادی از کاربران واتس‌اپ چت‌های مختلفی را همزمان باز می‌کنند، این فیلترها به کاربران کمک می‌کنند تا به سرعت و به صورت موثرتر از اپلیکیشن استفاده کنند و مخاطب و گروه مورد نظر خود را سریع‌تر پیدا کنند. این قابلیت مدت زمان زیادی است که در پیام رسان تلگرام وجود دارد و کاربران می‌توانند چت‌ها، گروه‌ها و کانال‌های خود را در گروه‌های مختلف دسته بندی کنند. آپدیت‌های تلگرام حالا بیشتر در زمینه‌های هوشمند و سه‌بعدی سازی المان‌هاست و از این تغییرات ابتدایی فاصله گرفته است. به همین دلیل شاید بتوان امیدوار بود که واتس اپ نیز می‌خواهد مسیر این پیا‌م‌رسان موفق را در پیش بگیرد و از حالت بی‌روح و قدیمی همیشگی خارج شود!

 

نحوه فعال کردن قابلیت فیلتر چت WhatsApp

اسکرین شاتی که از این ویژگی منتشر شده است، کاربرد آن را در سیستم عامل iOS نشان می‌دهد. دکمه فیلتر در کنار نوار جستجو قرار گرفته است. با ضربه زدن بر روی آن، برنامه به طور خودکار همه چت‌های خوانده نشده شما را نشان می‌دهد و به راحتی آن‌ها را شناسایی می‌کند. اگر می‌خواهید فیلتر را حذف کنید، با یک ضربه بر روی گزینه «Clear filter» همه چت‌های شما یک بار دیگر باز می‌گردند. همچنین در صورتی که فیلتر فعال باشد و از نوار جستجو استفاده کنید، واتساپ به راحتی فقط پیام‌های خوانده نشده را به عنوان نتایج جستجو به شما نمایش می‌دهد.

 

قابلیت فیلتر چت واتس اپ کی فعال می‌شود؟

به گزارش متا، فیلتر گروه‌ها در واتساپ برای پیمایش سریع در تمام چت‌های گروهی استفاده می‌شود. این فیلتر، مکالمات گروهی را در بخش Communities نیز نمایش می‌دهد. به نظر می‌رسد که واتساپ نه تنها بر روی این فیلتر کار می‌کند، بلکه بر روی فیلترهای دیگری نیز مانند فیلتر مخاطبان کار می‌کند که برای فیلتر کردن پیام‌های افراد و مشاغل ناشناس استفاده می‌شود. همچنین فیلتر موردعلاقه که برای علامت‌گذاری مخاطبان پرتعامل‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز در دست اضافه شدن است.

فعال شدن قابلیت فیلتر چت واتس‌اپ به زودی

در نسخه‌های آزمایشی برنامه، امکان استفاده از فیلترهای چت سفارشی نیز وجود دارد. این ویژگی هفته گذشته برای آزمایش کنندگان بتا در نسخه ۲.۲۲.۱۳.۱۴ بتای اندروید و دسکتاپ و macOS در دسترس قرار گرفت. اکنون نیز این ویژگی برای کاربران بتای iOS منتشر شده است. حساب‌های تجاری واتساپ از ماه ژانویه به این ویژگی مفید دسترسی پیدا کرده‌اند. واتساپ اعلام کرده است که این ویژگی تا چند هفته‌ی دیگر در اختیار تمامی کاربران قرار خواهند گرفت.

نظر شما درباره این قابلیت جدید واتس‌اپ چیست؟ آیا کمی برای ارائه این آپدیت دیر نیست؟ یا هنوز هم کاربران از آن استقبال می‌کنند؟

نویسنده : مهران عثمان نژاد
تاریخ انتشار 3 هفته پیش

آخرین مقالات

تعداد نظرات : 15
5/ 4.7

نوشتن دیدگاه جدید

نظر خود را بنویسید

Ahmaddosti

واتس آپ یذقابلیت پروکسی هم میزاشت خووب بود

۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
alirza.amiry

bad bade dige hala harchi update mikhad bede bede!

۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
mms2099

یکی یکی داریم محدود تر میشیم اینم از دیسکورد

۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
mahdi1333

برنامه خوبی است.

۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
Nurse

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
arsalansh

داره پیشرفت می کنه

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
Mhch8877

امیدوارم ر.ف.ع ف.ی.ل.ت.ر بشه و امنیتش بره بالاتر و مدیریت گروه و کانال و درامد زایی هم بهش اضافه بشه که عملا نور علا نور میشه

۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
Mhch8877

اضافه شدن لیست فیوریت میتونه چیز خوبی باشه

۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
Mhch8877

مقاله خیلی خوبی هست
قابلیت فیلتر رو توی چند گوشی من دیدم و تجربش کردم چیز خیلی خوبیه

۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
shahab-021

واتساپ بهترین اپلیکیشن برای ایرانی ها

۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
Nurse

-_-_-_-_-

۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
ali.sh2004

ولی تلگرام یه چیز دیگس

۳۰ فروردین ۱۴۰۳
Mhch8877

مقاله خوبی بود

۲۹ فروردین ۱۴۰۳
Mhch8877

“پیام رسان واتس اپ به دلیل امکانات کمش نسبت به سایر مسنجرهای معروف، خیلی در ایران محبوب نیست.”
کی اینو گفته؟ تو ایران خیلی طرفدار واتساپ هست من جمله خودم و کلی که دارن تو واتساپ حتی با وجود ف.ی.ل.ت.ر.ی.ن.گ راحت کارشونو ادامه میدن و به کمبود خاصی هم بر نمیخورن.
من خودم این چهارمین ساله که با واتساپ کار میکنم و به جز بخش امنیت تو بقیه بخش ها این پیام رسان رو درکنار تلگرام و اینستاگرام بهترین میدونم

۲۹ فروردین ۱۴۰۳
Nurse

عجب

۲۹ فروردین ۱۴۰۳