بررسی مزیت های اندروید نسبت به آیفون

به روز موعود که قول آن را داده بودیم، یعنی بررسی برتری‌های گوشی اندرویدی نسبت به ios‌ آیفون‌ها رسیدیم که می‌خواهیم در این مقاله به شرح آن‌ها بپردازیم. در بررسی‌های قبلی موبونیوز، توضیحاتی راجع به مزایای آیفون نسبت به اندروید گفته شده بود که در آن برتری‌های ios‌ بررسی شد. اگر آن را نخوانده‌اید توصیه ‌می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید و پس از آن در این مقاله برای اطلاع از برتری‌ گوشی‌های اندرویدی همراه ما باشید.

انتخاب بهتر به دلیل  تنوع بالای گوشی در قیمت‌های مختلف

اولین نکته‌ای که در برتری اندرویدی‌ها نسبت به گوشی‌های ios به چشم می‌آید، تنوع بالا‌ی گوشی موبایل در قیمت‌های مختلف است. شما اگر بخواهید گوشی بخرید، چه بودجه‌ی ۲ میلیون تومانی داشته باشید و چه ۵۰ میلیونی، می‌توانید متناسب با آن تلفن همراه خود را تهیه کنید. این در حالی است که برای خرید آیفون‌ها، مجبورید از یک مبلغی به بالا برای تهیه‌ی آن‌ها هزینه کنید. مورد بعدی تنوع است که متناسب با سلیقه و خواسته خود، می‌توانید یک گوشی انتخاب کنید. مثلا یک گوشی می‌خواهید که دور آن گرد یا مستطیل باشد، سبک یا سنگین باشد، پردازنده‌ی قوی داشته باشد، فقط دوربین آن خوب باشد، مخصوص آموزش یا بازی کردن باشد و یا مواردی از این قبیل. با این حال تنوع گوشی‌های اندرویدی به قدری زیاد است که به راحتی می‌توانید موبایل مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

اپن سورس بودن اولین ویژگی مثبت اندروید

در بررسی برتری آیفون‌ها نسبت به گوشی‌های اندرویدی، گفتیم Open Source بودن اندروید به دلیل این که گوشی را کند می‌کند به ضرر آن تمام می‌شود. اما الان می‌خواهیم بعد مثبت اپن سورس بودن را بگوییم. در برخی مواقع اپن سورس بودن به آدم کمک می‌کند و برای شخصی سازی دستتان  با وجود آن باز است. خیلی از ما وقتی گوشی می‌خریم ۳ الی ۴ سال با آن کار می‌کنیم به همین علت امکان شخصی سازی، باعث می‌شود محیط گوشی تکراری نشود. با وجود اپن سورس بودن گوشی‌های اندرویدی، می‌توانید تم، لانچر و…نصب کنید. با وارد شدن به Setting خود گوشی، می‌توانید شخصی سازی کنید و رنگ آن را به هر رنگی که دوست دارید تغییر دهید.

از دیگر مزایای شخصی سازی این است که می‌توانید Always on display را تغییر دهید و حتی عکس خود را انتخاب کنید و آن را شخصی سازی کنید. هر کاری که می‌‌خواهید برای شخصی سازی موبایل انجام دهید با وجود این قابلیت امکان پذیر است. این امکانات برای اندروید خیلی خوب است در حالی که اپل اجازه نمی‌دهد با گوشی، کاری برای شخصی سازی کنید و طبق پیش فرض خودش، تنظیم شده و اگر بخواهید تغییراتی روی آن اعمال کنید، باید با آن بدون قابلیت شخصی سازی گسترده کار کنید. از نکات بعدی این است که  برای اندروید آپدیت‌های بسیار زیادی می‌آید. مثلا یک قابلیت به آن اضافه می‌شود و می‌توانید با آن رنگ‌ها را عوض کنید یا مثلا تاریخچه‌ی چت‌های خود را بخوانید، یا در بخش امنیتی آپدیتی ارائه می‌شود که با آن فلان کار را انجام دهید. پس اندروید به خاطر آپدیت‌ها و قابلیت‌های شخصی سازی که زیاد عرضه می‌کند، می‌تواند خوب باشد. ولی باید حواستان را جمع کنید چرا؟ در مورد بعدی که قسمت اپلیکیشن‌ها است علت آن را می‌گوییم.

اپلیکیشن‌های بیشتر و دسترسی آسان‌تر به ‌آن‌ها

این قسمت که اتفاقی مثبت برای گوشی‌های اندرویدی است، می‌تواند منفی هم باشد. با وجود اپلیکیشن‌های در دسترس شما می‌توانید از هر منبعی اپلیکیشن‌ها را دانلود کنید که این مسئله نکته‌ی منفی هم به حساب می‌آید چون نباید از هر منبعی اپلیکیشن دانلود کرد. درباره‌ی این مسئله قبلا ویدیو ساخته شده که می‌توانید آن را مشاهده کنید. باید توجه داشته باشید که فقط از منابع مختلفی که مطمئن هستند، اپلیکیشن‌ها را نصب کنید. در این صورت مشکلی پیش نمی‌آید.

یکی دیگر از مزایای اندرویدی‌ها این است که می‌توانید با آن اپلیکیشن‌های ایرانی را بدون دردسر نصب کنید در حالی که در گوشی آیفون وقتی بخواهید یک موبایل بانک یا یک برنامه‌ی ایرانی نصب کنید، باید هزینه کنید اشتراک اپ استور سوم شخص بگیرید و یا از نسخه‌ی وب اپ استفاده کنید که در نسخه‌ی وب اپ خیلی امکانات در اختیارتان قرار داده نمی‌شود. در عوض با داشتن گوشی اندرویدی هر اپلیکیشنی که بخواهید در سریع‌ترین زمان ممکن نصب می‌کنید و اپلیکیشن‌های کرک شده پولی که در آیفون باز پولی است و باید برای آن هزینه کنید و یک اشتراک از یک اپ استور ایرانی بگیرید که بتوانید نسخه پولی اپلیکیشن کرک شده را بخرید، از منابع مختلف نسخه‌ی کرک شده آن را تهیه می‌کنید و بدون هزینه می‌توانید از امکانات زیاد آن استفاده کنید. ما نمی‌گوییم این کار درست است اما این یکی از قابلیت‌های اندروید به حساب می‌آید.

وجود لانچرهای زیاد در اندروید از مزایای جالب آن

درباره‌ی شخصی سازی که صحبت کردیم یک مسئله دیگر وجود دارد و آن هم لانچرهاست. شما با دنیایی از لانچرها در گوشی‌های اندرویدی رو به رو هستید که می‌توانید با یک دکمه هرکاری خواستید انجام دهید. با وجود لانچر، آیکون عوض می‌شود، منو عوض می‌شود. حتی لانچر، رنگ و بک گراند را عوض می‌کند. لانچر شکل را هم عوض می‌کند. در گوشی آیفون وقتی می‌خواهید آیکون یک اپلیکیشن را عوض کنید، باید PNG را دانلود کنید و یکی یکی اپ‌ها را در شورت کات بزنید و تازه آیکونی که نشان داده، یک اپ شورت کات باز می‌شود و بعد از آن وارد خود اپلیکیشن می‌شود. برای آیفون سخت‌ترین حالت شخصی سازی طراحی شده است که آدم از این کار پشیمان می‌شود!

هزینه‌ی پایین‌تر لوازم جانبی و خدمات پس از فروش

هزینه‌ی پایین لوازم جانبی به نسبت گوشی‌های آیفون نکته‌ی بعدی گوشی‌های اندرویدی است. مثلا وقتی شما یک گوشی آیفون را ۲۰ میلیون می‌خرید، طبیعی است آداپتور ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزارتومنی برای آن تهیه کنید و یا برای قاب مبلغ ۳۰۰ تومان پرداخت کنید. گلس ۱۰۰ تومانی و هندزفری ۶ میلیون تومانی هم برای گوشی آیفون طبیعی است‌. در گوشی‌های اندرویدی تنوع اکسسوری کمتر است اما در عوض هزینه‌ی خیلی کمتری‌ هم برای خرید آن‌ها پرداخت می‌کنید. بسیاری از گوشی‌های میان‌ رده برند‌ها  قاب، هندزفری و آداپتور را داخل جعبه‌ی خود دارند و نیازی نیست شما برای لوازم جانبی آن مثلا یک آداپتور اورجینال در ابتدای خرید گوشی هزینه کنید.

یکی دیگر از نکاتی که در گوشی‌های اندرویدی وجود دارد، هزینه‌ی کمتر آن‌ها برای تعمیرشان به نسبت آیفون‌ها است. اگر گوشی اندرویدی شما خراب شود این خدمات را ارزان‌تر از گوشی‌های آیفون دریافت می‌کنید. این اتفاق به خاطر اختلاف در قیمت و هم شاید تنوع در قیمتشان می‌افتد. بحث تعمیرات علاوه بر اکسسوری‌ها خیلی مهم است. به دلیل همین تنوع بالا در مدل‌های گوشی اندرویدی و اختلاف قیمت پایین‌تری که وجود دارد و حتی قیمت‌های برابر با گوشی‌های آیفون، اگر گلس گوشیتان بشکند یا فریم و یا باتری آن آسیب ببیند، با قیمت نسبتا کمتری به نسبت آیفون می‌توانید آن را تعمیر کنید. در کل هزینه‌ی پس از خرید گوشی‌های اندروید نسبت به آیفون کمتر است و این یکی دیگر از برتری‌هایی است که اندروید نسبت به ios دارد.

برتری‌‌های اندروید در یک نگاه

در این مقاله به برتری‌هایی که گوشی‌های اندرویدی نسبت به آیفون دارد پرداختیم. در این قسمت خیلی کوتاه این برتری‌ها را مرور می‌کنیم.

۱)اولین گزینه تنوع زیاد در رنگ و طرح و نقش و قیمت در اندرویدی‌ها به نسبت گوشی‌های آیفون است.

۲)شخصی سازی در تم، لانچر و.. که می‌توانید به ساده‌ترین روش ممکن هر کاری می‌خواهید بر روی اپ‌های مختلف گوشی اندرویدی انجام دهید‌.

۳)به دانلود اپلیکیشن‌های ایرانی و خارجی(کرک شده، پولی، رایگان و…) در اندروید راحت‌تر دسترسی دارید.

۴)هزینه‌ی پس از خرید کمتر که برای اکسسوری و لوازم جانبی و همچنین برای تعمیرات می‌پردازید.

نکته‌‌ی مهمی که درباره خرید گوشی اندرویدی و اپل باید بدانید

نکته‌ای که وجود دارد این است که وقتی می‌خواهید از یک عددی بیشتر برای خرید تلفن همراه هزینه کنید، بحث سلیقه به میان می‌آید زیرا همه کمپانی‌ها (اپل و کمپانی‌های اندرویدی مثل شیائومی، سامسونگ، هواوی و…) بهترین خودشان را می‌گذارند و اختلاف کیفیت کمتر دیده می‌شود‌ برای همین حجم زیادی از انتخاب در این بازه قیمتی، بستگی به سلیقه دارد. حتی برای گوشی‌های ارزان قیمت هم همینطور هستند. مثلا اگر بودجه‌ی شما ۷ میلیون تومان است و از اول با گوشی‌های آیفون کار کردید، سخت است با گوشی اندرویدی کار کنید. پس می‌توانید یک آیفون ۸ دست دوم بگیرید و بعد از دو تا سه سال، یک آیفون ۱۱ بگیرید و همچنان دو، سه سال با آن کار کنید و همین روند را ادامه دهید.

در آخر انتخاب شما اندروید است یا ios؟

سعی کردیم برتری‌های هر کدام از گوشی‌های اندروید و ios را نسبت به یکدیگر در دو ویدیو و مقاله جدا بگوییم. اگر احساس می‌کنید چیزی از موارد برتری‌های اندروید نسبت به ios از قلم افتاده است، حتما برای ما بنویسید. اگر ویدیو برتری‌های ios نسبت به اندروید را ندیده‌اید، حتما آن را ببینید‌. بعد از دیدن هر دو ویدیو‌ها و خواندن بررسی آن‌ها، شما طرفدار کدام هستید؟  اندروید یا ios؟ برای ما نظر خودتان را بنویسید.

سوالات متداول
(2 سوال)
با پرداخت هزینه بیشتر برای خرید، گوشی‌های آیفون ارزش خرید دارند یا اندروید؟
وقتی که وارد یک محدوده قیمتی خاصی می شویم، همه‌ی کمپانی‌ها بهترین کیفیت و امکانات خود را ارائه می‌دهند و برای همین بخش زیادی از انتخاب اندروید یا ios هنگام تهیه‌ی موبایل، مربوط به سلیقه کاربر می‌شود.
مهم‌ترین ویژگی گوشی‌های اندرویدی چیست؟
موبونیوز در این مقاله چهار برتری گوشی اندرویدی نسبت به ios را کامل شرح داد که تنوع در بازه‌ی قیمتی و همچنین تنوع بالا در امکانات گوشی(مخصوص عکاسی، بازی کردن و...) از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است که کاربر با توجه به نیاز و بودجه‌ی خود تلفن همراه تهیه می‌کند. همچنین پرداخت هزینه‌های پس از خرید کمتر نسبت به آیفون‌ها، از دیگر ویژگی‌های خوب گوشی‌های اندرویدی است.
تاریخ انتشار 1 هفته پیش

آخرین مقالات

تعداد نظرات : 42
5/ 4.4

/ 5.

نوشتن دیدگاه جدید

نظر خود را بنویسید

comment-user-img
Naser.di

من با این حال بازم انتخابم ایفونه چون گوشی ایفون راحت چندسال واست بی دردسر کار میکنه اندروید از سال دوم بازی درمیاره

0
1
0
1
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
comment-user-img
tahamousavi

بارزترین مزیت اندروید نسبت به آیفون، اینه که لازم نیست برای انتقال داده (مثل سیستم آیفون) به دستگاه های دیگه کلی زجر بکشی! چون محدودیتی در این زمینه در نظر گرفته نشده؛ برخلاف آی او اس…

1
0
1
0
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
comment-user-img
Habib

سلا به همه
من هم گوشی اندروید داشتم وهم ایفون وتجربه من میگه برای ما ایرانیا تو این وضعیت گوشی های اندروید بهتر است

3
0
3
0
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
comment-user-img
amiralaee

جالب بود

1
0
1
0
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
comment-user-img
ali_0098

هرچی نگی اصلا آیفون و ios یه چیز دیگست .
نه باگ داره نه لگ داره نه هنگ میکنه فقط یکم آیفون توی ایران کم کاربرده

1
1
1
1
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
comment-user-img
alirezanikkhah

ویدیو محشر. فقط اندروید🤩
iOS🤮

1
0
1
0
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
comment-user-img
m.s.r

عالی

1
0
1
0
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱
comment-user-img
mahdi.s.1389

صد درصد آیفون 👌🏻

1
0
1
0
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱
comment-user-img
Amir_flat

ولی من همیشه آیفون رو ترجیح میدم(بجز اپن سورس بودن که با اندروید موافقم)

2
0
2
0
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱
comment-user-img
godrati

اندروید خوبه

2
0
2
0
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱
  comment-user-img
  Mohammadreza amjadi

  اندروید

  0
  0
  0
  0
  ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱