مقایسه پردازنده های اسنپدراگون و مدیاتک

چند روز پیش یه رشته استوری گذاشتم و گفتم که پردازنده های مدیاتک و اسنپدراگون خیلی نزدیک به هم شدن و تعداد زیادی از شما سوال داشتید که عملکرد بلند مدتشون چطوره؟ برای همین قراره پردازنده های موبایل رو کنار همدیگه بذارم و بعد از مقایسه ببینیم با هم چند چندن.

اگه گیمرید و می خواید گوشی رو برای پردازنده اش بخرید، همراه موبونیوز باشید.

سری های مختلف پردازنده ها

پردازنده های اسنپدراگون سری های مختلف دارن. سری ۴، ۶ و ۸ که ۷ هم دارن. خفن ترین سری پردازنده های سری ۸ این شرکته. میان رده های رو به بالا سری ۷، میان رده های معمولی سری ۶، میان رده های رو به پایین سری ۴ و ۵ رو روی گوشی دارن که الان نسل 4 و 5 خیلی دیده نمیشن. مدیاتک ها هم سری بندی دارن. یه سری دارن که میشه پردازنده ی مدیاتک سری هلیو که پایین رده و یه بخشی از میان رده هاست. یه سری هم به اسم دایمنسیتی یا دیمنسیتی که میان رده و بالا رده در نظر گرفته میشه.

مقایسه عملکرد پردازنده های میان رده

اول درباره ی میان رده های رو به پایین صحبت می کنیم. پردازنده های مدیاتک سری هلیو خیلی تعریفی نیستن. توی بنچمارک های مختلف در مقابل اسنپدراگون های هم رده شون حرف برای گفتن ندارن. عملکرد بلند مدتشون هم طبیعتا اینجوریه. پس اگه خواستید گوشی زیر ۵ میلیون بخرید ترجیحا اسنپدراگون بخرید.

اسنپدراگون ۶۸۰ توی گوشی های زیر ۵ میلیون به کار رفته که توی چندتا از گوشی های شیائومی و سامسونگ می تونید پیداش کنید. مثلا A23 سامسونگ، ردمی 10C شیائومی و Redmi Note 11 از این تراشه ی Snapdragon استفاده کردن. این گوشی ها پایین رده یا میان رده ی اقتصادین که عملکردشون زمانی که می خرید بهتره و توی بلند مدت هم عملکرد بهتر و پایدارتری از خودشون نشون میدن.

وقتی بازی سمت میان رده ها میره، دیگه مثل گوشی های میان رده اقتصادی و پایین رده نیست‌. زمانی که توی پردازنده های مدیاتک میریم سراغ Dimensity و Helio کنار میره، دایمنسیتی حرف برای گفتن داره. بعضی ها به دایمنسیتی میگن دیمنسیتی. تلفظ دقیقش مشخص نیست و نمیشه گفت کدومش درسته.

وقتی Dimensity میاد وسط، دیگه اسنپدراگون با اختلاف زیاد برنده نیست‌. چرا؟ چون توی بنچمارک های مختلف یه دایمنسیتی ۱۲۰۰ رو کنار اسنپدراگون 778G بذاریم، دایمنسیتی برنده اس. توی بنچمارک های مختلف تقریبا توی همه ی بخش ها از اسنپدراگون بهتره.

وقتی همون اسنپدراگون 778G رو میذاری کنار دایمنسیتی 920، اسنپدراگون بهتره. گوشی Redmi 11T دایمنسیتی ۱۲۰۰ داره، ردمی نوت ۱۱ پرو پلاس Dimensity 920 داره و A52s سامسونگ اسنپدراگون 778G داره. وقتی این سه تا گوشی رو کنار هم بذاری، A52s سامسونگ، Redmi Note 11 Pro Plus رو توی بخش پردازنده می بره‌ ولی به گوشی 11T می بازه.

نکات مهم پردازنده های اسنپدراگون و مدیاتک

دیگه مثل قدیم نمیشه گفت دیمنسیتی ها از اسنپدراگون ها ضعیف ترن ولی دوتا نکته وجود داره. نکته ی اول درباره ی پایداریه. طبق تحقیق و سرچ بچه های ما، پایداری پردازنده های اسنپدراگون تقریبا بهتر از مدیاتک هاست. پس اگه می خواید از یه گوشی بلند مدت، مثلا دو تا سه سال استفاده کنید احتمالا اسنپدراگون انتخاب بهتریه‌. چرا میگم احتمالا؟ چون هیچ جایی نیومده دو سه سال از یه پردازنده ی دایمنسیتی کار کشیده باشه و مقایسه اش با اسنپدراگون رو گفته باشه. به صورت عملی این اتفاق نیفتاده چون اصلا عمر دایمنسیتی ها تا الان انقدر نبوده.

با توجه به بکگراند دوتا کمپانی ها خیلی از افراد میگن که عملکرد اسنپدراگون توی بلند مدت بهتره. می دونید نکته ی این قضیه چیه؟ نکته اینجاست که وقتی گوشی رو می خرید تا یه سال تضمین شده جفتشون بهتون کارایی خوبی میدن‌.

مهم بعد از یک ساله‌. پس اگه می خواید از گوشی دو سه سال استفاده کنید سراغ اسنپدراگون برید و خریدنش براتون مهم تر باشه‌. اگه هر سال گوشیتون رو عوض می کنید دیگه خیلی به پایداری و این مسائل فک نکنید.

نکته ی دوم اینه که دولوپرها، کسایی که بازی ها رو می سازن، کسایی که اپلیکیشن ها رو می سازن، و کسایی که بازی ها رو توسعه میدن برای پردازنده های اسنپدراگون بهتر و سریع تر این کار رو انجام میدن. همخونی که بین سخت افزار و نرم افزار باید وجود داشته باشه از طرف شرکت ها و کمپانی های سازنده ی‌ بازی برای اسنپدراگون بهتره.

حالا این دوتا رقیب رو یه جمع بندی کنیم. وقتی اسنپدراگون رو کنار مدیاتک های دایمنسیتی می ذاری، رقابتشون توی بنچمارک ها و عملکرد نزدیک همه و نمیشه قطعی بگی که اسنپدراگون بهتره. اما یه سری دلایل مثل کار کردن بیشتر کمپانی ها و سازگاریشون بیشتر با اسنپدراگون و پایداری یه مقدار بهترش می تونه امتیاز رو به اسنپدراگون بده.

نکته اینجاست که یه گوشی دارید که پردازنده اش دایمنستی یا مدیاتکه فکر نکنید که باخت دادید. تمام حرف هایی که میزنم اینجوریه که توی بازه های کوچیک جا به جا میشه. یعنی افرادی که خیلی حساسن این حرف ها براشون مهمه. اگه پردازنده براتون خیلی مهم نیست، اختلافشون خیلی زیاد نیست که ناراحت بشید و بگید که گوشی من مدیاتکه.

رقابت اسنپدراگون و مدیاتک در پرچمدارها

توی پرچمدارها هم دقیقا اتفاقی که میفته اینه که با توجه به پردازنده ی دایمنسیتی ۹۰۰۰ که به تازگی توسط مدیاتک عرضه شده، تمام بنچمارک هاش از اسنپدراگون ۸ نسل ۱ بهتره. اما بازم داستان اینه که اختلاف خیلی کمی وجود داره ولی به هر حال دایمنسیتی تونسته نسبت به اسنپدراگون برنده بشه. البته که توی بلند مدت عملکردش رو پس نداده. پس طبق تجربه اگه براتون پردازنده مهمه و می خواید بلند مدت از گوشی استفاده کنید و بازی کنید، اسنپدراگون می تونه انتخاب بهتری باشه.

این بین اگزینوس و Kirin هواوی هم وجود داره که وقتی در مقام مقایسه با این دوتا قرار بگیرن، واقعا حرف زیادی برای گفتن ندارن. ولی با این حال نکته اینجاست که اون ها هم کم نمیارن و اختلاف خیلی زیادی ندارن‌. یه سری از اگزینوس ها واقعا در مقابل هم قیمت های اسنپدراگون خودشون حرف برای گفتن ندارن‌ ولی یه سری ها در مقابل هم قیمتشون حرف برای گفتن دارن. مثلا وقتی A53 سامسونگ رو می بینی، پردازنده ی اگزینوس که توش گذاشتن ضعیف تر از A52s که پردازنده اش اسنپدراگونه. پس A53 به A52s از نظر پردازنده نمی رسه که این رو عملکردشون توی واقعیت و همه ی بنچمارک ها میگن.

روی گوشی های پایین رده و میان رده می بینیم که اختلاف خیلی زیاد نیست. مثلا وقتی یه مقداری قیمت رو پایین تر میاری اگزینوس ۱۲۸۰ که توی A33 به کار رفته از پردازنده ی مدیاتک که توی A32 به کار رفته بود بهتره.

در نهایت اسنپدراگون برنده اس یا مدیاتک؟

با توجه به حرف هایی که زدم نمیشه یه نسخه ی واحد پیچید. ولی اگه زیاد اهل بازی کردن هستید، به خاطر دلایلی که گفتم اسنپدراگون امتیاز بیشتری داره. اما نکته اینجاست که دیگه مدیاتک ها اختلاف فاحشی با اسنپدراگون ها ندارن و بازنده ی اصلی میدون نیستن. حواستون به این قضیه باشه که اگه گوشی که توی بخش های دیگه خوب بود پردازنده ی مدیاتک داشت (مثل 11T) می تونه انتخاب خوبی باشه و کار تون رو در بیاره ولی باید حواستون به استفاده ی بلند مدت، پایداری، دولوپرها و… باشه.

 

گوشی شما چه پردازنده ای داره؟ تجربه ی شما از پردازنده ی گوشیتون چیه و آیا از عملکردش راضی هستید؟

نویسنده : me.ghorbani
تاریخ انتشار 8 ماه پیش

آخرین مقالات

تعداد نظرات : 166
5/ 4.4

/ 5.

نوشتن دیدگاه جدید

نظر خود را بنویسید

comment-user-img
Javid2003

با توجه به این poco x4 pro یا redmi note 11 pro plus?

0
0
0
0
۲۸ دی ۱۴۰۱
comment-user-img
yuones2007

سلام خسته نباشید. ببخشید یه سوال داشتم لطفا جواب بدید.
من میخوام گوشی poco x4 gt بگیرم با پردازنده دایمنسیتی 8100 بنظرتون تو این رنج قیمت گوشی با پردازنده اسنپدراگون هست که بهتر باشه؟
لطفا جواب بدین ممنون

5
1
5
1
۲۱ دی ۱۴۰۱
  comment-user-img
  Mohamad1234

  منم خواستم همینو بگیرم ولی فهمیدم که برای بلند مدت بهتره بری سراغ پوکو اف فور چون بلند مدت بهتری داره

  0
  1
  0
  1
  ۲۳ دی ۱۴۰۱
comment-user-img
Amir_HM_faR

ویدئو عالی

من موندم بین دو مدل A33 و نوت 11 پرو 5جی میخاستم بدونم کدوم گزینه بهتریه برای استفاده طولانی و پکیج بهتریه هم دوربین هم سخت افزار

0
0
0
0
۲۱ دی ۱۴۰۱
comment-user-img
mobolu

جالب بود

0
0
0
0
۰۶ دی ۱۴۰۱
comment-user-img
anti.gen

بیشتر به اسنپدراگون اعتماد دارم تا بقیه پردازنده ها

4
0
4
0
۲۷ آذر ۱۴۰۱
comment-user-img
Amiir2002

👏🏼👍🏼

1
0
1
0
۲۷ آذر ۱۴۰۱
comment-user-img
Morteza60

سلام وقت بخیر. لطفا راهنمایی کنید که بین گوشی 11 lite 5G NE و mi 11T و
redmi 11 pro plus کدوم بهتره و ارزش خرید بالاتری داره؟ خیلی اهل بازی نیستم ولی قوی بودن گوشی در قسمتهای دوربین و پردازش و عملکرد و صدا برام مهمه. خودم بیشتر نظرم روی 11 lite 5G ne هست!
لطفا نظر کارشناسانه خودتون رو بفرمایید. تشکر فراوان

1
1
1
1
۰۳ آذر ۱۴۰۱
  comment-user-img
  ErfanSadeghi

  سلام به نظر من redmi 11pro plus گوشی بهتریه

  4
  0
  4
  0
  ۲۲ آذر ۱۴۰۱
comment-user-img
Amirreza Poorgaravand

ممنون میشم جواب بدید هرکی که بلده

0
0
0
0
۱۴ آبان ۱۴۰۱
comment-user-img
Amirreza Poorgaravand

ممنون میشم جواب بدید

0
1
0
1
۱۴ آبان ۱۴۰۱