کالبدشکافی و تعمیرپذیری ساعت های هوشمند Apple Watch S9 و Apple Watch Ultra 2 اپل

با وجود تفاوت های ظاهری که بین ساعت های هوشمند اپل در سال 2023 یعنی اپل واچ سری 9 و اپل واچ اولترا 2 وجود داره اما معماری داخلی این دو ساعت هوشمند خیلی شبیه به همدیگه هستن. اپل واچ اولترا 2 با وجود قیمت 799 دلاری، ابعاد بزرگ‌تر و وزن بیشتر آن‌چنان تفاوت زیادی با اپل واچ سری 9 حدوداً 400 دلاری نداره! با موبونیوز همراه باشید تا پس از آشنایی مختصر با مشخصات فنی اپل واچ سری 9 و اپل واچ اولترا 2 این دو ساعت هوشمند گرون قیمت اپل رو کالبدشکافی کنیم و ببینیم دلیل اختلاف قیمت 400 دلاری این دو ساعت هوشمند با وجود شباهت بیش از حد سخت افزاری چیه؟!

مشخصات فنی اپل واچ S9 و اولترا 2 اپل

قلب تپنده هر دو این ساعت‌ها چیپ S9 اپل هست که داخل اپل واچ سری 9 قرار گرفته. این چیپ از قابلیت هایی مثل Double Tap و on-device Siri و عملکرد بهینه ساعت پشتیبانی می‌کنه.با قابلیت Double Tap شما می‌تونید با دو بار زدن انگشت شست و اشاره به همدیگه، سری جدید اپل واچ رو کنترل کنید. اپل واچ اولترا 2 فقط در سایز 49mm به همراه قاب تیتانیومی و دسترسی LTE به بازار عرضه میشه. این در حالی است که اپل واچ S9 رو می‌تونید در دو سایز 41mm و 45mm تهیه کنید. همچنین اپل واچ S9 با دو قاب آلومینیومی و معمولی به بازار عرضه میشه و دسترسی LTE هم به عنوان آپشن در اختیار کاربرانی که بخوان قرار می‌گیره. اپل واچ S9 در فول آپشن ترین حالت ممکن به قیمت 749 دلاری می‌رسه که تقریبا هم قیمت اپل واچ اولترا 2 میشه!
وزن ساعت های اپل واچ S9 بسته به مدل‌شون از 31 گرم شروع میشه تا 51 گرم. وزن ساعت اپل واچ اولترا 2 حدود 61 گرم هست که برای مچ های کوچیک پیشنهاد نمیشه! صفحه نمایش هر دو ساعت اپل از 5.6 میلیارد رنگ پشتیبانی می‌کنه و سرعت پردازنده این دو ساعت به نسبت نسل قبلی 30 درصد سریع‌تر شده. صفحه‌نمایش به کار رفته در اپل واچ S9 صاف و معمولی هست و اپل واچ اولترا 2 به صفحه‌نمایش با گوشه های خمیده مجهز شده که کار کردن در برنامه هایی مثل maps رو راحت تر می‌کنه. اپل واچ S9 در استفاده روزانه و عادی تا 18 ساعت باتری نگه می‌داره و روی حالت low power این عدد به 36 ساعت می‌رسه که برای اپل واچ اولترا 2 این عدد در استفاده معمولی به دست میاد. اپل واچ اولترا 2 روی حالت low power تا 72 ساعت شارژدهی میکنه. اپل واچ اولترا 2 تا عمق 100 متری میتونه از نفوذ آب جلوگیری کنه و اپل واچ S9 تا عمق 50 متری این قابلیت رو داره.

مشخصات فنی اپل واچ S9 و اولترا 2 اپل

 

کالبدشکافی و تعمیرپذیری ساعت های هوشمند Apple Watch S9 و Apple Watch Ultra 2 اپل

در ادامه به صورت مجزا هر کدام از ساعت های هوشمند اپل رو کالبدشکافی و بررسی میکنیم تا ببینیم اپل برای هر کدام از این ساعت ها از چه ساختار و متریالی استفاده کرده و در نهایت تعمیرپذیری و تفاوت این دو ساعت رو بررسی میکنیم.

 

کالبدشکافی اپل واچ اولترا 2

خوشبختانه یا متاسفانه اپل واچ اولترا 2 به میکرو LED هایی که شایعه شده بود صفحه‌ نمایش قراره از جنس اونها باشه، مجهز نشده و همون پیکسل های کوچیک کارو درآورده! بعد از درآوردن بند های ساعت، اول از همه باید پیچ های قاب پشتی رو باز کنیم.

کالبدشکافی اپل واچ اولترا 2 پنل پشتیکارشناس کانال iFixit خیلی مشتاق بود که سنسور خاصی رو برای قابلیت Double Tap ببینه اما خبری نبود! قاب پشتی کاملا شبیه به نسل های قبلی هست. این احتمال میره که یه حسگر میکروسکوپی شتاب‌سنج از قابلیت Double Tap پشتیبانی می‌کنه.

برای کالبدشکافی قطعات اصلی مدل های اولترا اپل واچ باید اونا رو داخل دستگاه سفت و سخت ببندیمشون. سپس بهش حرارت میدیم و با اهرم پلاستیکی به آرومی فریم دور صفحه‌نمایش رو بلند می‌کنیم.

کالبدشکافی اپل واچ اولترا 2 باز کردن نمایشگرقبل از جدا کردن خود صفحه‌نمایش، باید باتری رو دربیاریم که اونقدرا هم آسون نیست. پیچ های به کار رفته داخل اپل واچ اولترا 2 از دانه های برنج هم کوچیک‌تر هستن!

کالبدشکافی اپل واچ اولترا 2 پیچ های بخش باتریهمچنین کوچک بودن قاب ساعت باعث میشه که پیچ‌گوشتی به خوبی جا نیوفته و داخل پیچ‌ها هرز بچرخه! با همه این داستان‌ها تونستیم باتری رو دربیاریم. این باتری توان 2.9 وات در ساعت رو داره و به خوبی داخل اپل واچ اولترا 2 چفت شده.

کالبدشکافی اپل واچ اولترا 2

کالبدشکافی اپل واچ اولترا 2 باتریحالا می‌تونیم صفحه‌نمایش رو جدا کنیم. جنس لایه محافظی صفحه‌نمایش اپل واچ اولترا 2 در سطح شیشه‌ی یاقوت کبود مانند هست. با کلی تلاش تونستیم در سطح 8 (بازه درجه سختی خط‌ و خش صفحه‌نمایش دستگاه های مختلف از 2 تا 10 هست) چندتا خراش روش بندازیم که اونم از داخل میکروسکوپ معلومه!

کالبدشکافی اپل واچ اولترا 2 خط و خش نمایشگرتنها چیزی که می‌مونه موتور Taptic Engine هست. این موتور همانند سال قبل سنگین و کلفته و سمت بالای دستگاه قرار گرفته که به راحتی با قطع کردن کابل اتصالش درمیاد.

کالبدشکافی اپل واچ اولترا 2 Taptic engineدر آخرین قسمت هم می‌ریم سراغ SiP، یا همون برد اصلی و پردازنده ساعت های هوشمند اپل. این قطعه هم به راحتی درمیاد و جدا میشه.

کالبدشکافی اپل واچ اولترا 2 برد اصلی

 

کالبدشکافی اپل واچ سری 9

پس از بررسی عکس های ایکس ری گرفته شده از نسخه 45 میلی‌متری اپل واچ S9 معلوم شد که معماری داخلی این دو تا ساعت هیچ تفاوتی نداره، حتی قسمت باتری هم لایه سخت محافظ نداره!

کالبدشکافی اپل واچ سری 9اما این دفعه می‌خوایم نسخه 41 میلی‌متری رو بترکونیم بلکه شاید تونستیم سنسور Double Tap رو پیدا کنیم! مثل همیشه ساعت رو تو دستگاه میزاریم، خیلی سفت می‌بندیمش و بهش حرارت می‌دیم و با اهرم مخصوص فریم رو بلند می‌کنیم.

بعد از اون می‌ریم سراغ درآوردن باتری. جای باتری تو این مدل خیلی بد قلق هست و سخت باز میشه. اپل داخل اپل واچ S9 از عایق‌بندی و چسب خیلی زیادی استفاده کرده که در هنگام کالبدشکافی یا جداسازی قطعات باید مراقب باشید بقیه چیزها نشکنه! باتری اپل واچ S9 نسخه 41 میلی‌متری، توان 1.09 وات بر ساعتی داره.

کالبدشکافی اپل واچ سری 9 باتریبعد از درآوردن باتری دسترسی به صفحه‌نمایش آسون‌تر میشه. یه چسب مخصوص داره که به آرومی باید جداش کنید.

کالبدشکافی اپل واچ سری 9 جداسازی نمایشگربعد از اون پیچ های موتور Taptic Engine باز می‌کنیم و باهاش خداحافظی می‌کنیم. بعدش میریم سراغ برد اصلی که در دل قاب پشتی تعبیه شده.

کالبدشکافی اپل واچ سری 9 taptic engineبعد از شل کردن عایق‌بندی و درآوردن اون، می‌تونیم ببینیم هیچ چیزی تغییر نکرده و مثل نسل قبلیه. تنها چیزی که اضافه شده یه حلقه فومی به دور برد اصلی هست.

کالبدشکافی اپل واچ سری 9بعد از اون که این حلقه فومی رو بردیمش زیر میکروسکوپ، مشخص شد که حسگر Double Tap که به سنسور های شتاب سنج برد اصلی متصله، از همین فوم‌ها منتقل میشه!!

 

جمع‌بندی

طبق گفته های کارشناس کانال iFixit، طراحی و معماری داخلی اپل واچ تغییرات موثری در جهت آسون‌تر شدن و دسترسی بیشتر به قطعات داخلی این دیوایس ها داشته. دو تا از بخش هایی که بیشترین پیشرفت رو داشتن بخش عایق‌بندی و مدیریت چیدمان کابل های اتصال بوده. بگذریم، خفن‌ترین قابلیتی که امسال توی اپل واچ ها معرفی شد قابلیت Double Tap بود. ویژگی که در مراسم معرفی این دو محصول معرفی شد و در همون زمان هنوز وجود نداشت و در آپدیت های جدید WatchOS بهشون اضافه شد و نیازمند هیچ سخت افزار اضافه‌ای هم نبود. پس از بررسی ویدیو کالبدشکافی، مشخص شد اپل واچ S9 و اولترا 2 اپل از چیزی که فکر می‌کنید بیشتر به هم شبیه هستن! به نظرتون ساعت های هوشمند اپل از طراحی ظاهری و معماری داخلی بهتری نسبت به رقبای خودشون برخوردارن؟ اگه شما باشید اپل واچ سری 9 رو استفاده می‌کنید یا اپل واچ اولترا 2 با دو برابر قیمت؟!

نویسنده : mobo.news
تاریخ انتشار 5 ماه پیش
تعداد نظرات : 7
5/ 3.5

نوشتن دیدگاه جدید

نظر خود را بنویسید

Glvsid

سلام ممنون

۰۳ خرداد ۱۴۰۳
TheNimble

سایت باگ خورده تو کامنت ها شدیدا عجیبا

۰۳ خرداد ۱۴۰۳
ali.sh2004

اقا سایت #باگ داره لطفا بررسی کنید.
کامنتامون جا به جا میشه توی پستای مختلف، لیگ امتیازا پریده…

۰۳ خرداد ۱۴۰۳
    Glvsid

    موافقم موبوکین ها یا امتیاز ها نیستند

    ۰۳ خرداد ۱۴۰۳
محمد طاهری

مقایسه a35 و نوت ۱۳ پرو 5g
خداوکیلی بزارید خیلی از مردم منتظرن داداش مهدی

۰۳ خرداد ۱۴۰۳
Nurse

لطفاً پیکسل 8a بررسی کنید

۰۲ خرداد ۱۴۰۳
Mms 2099

زشت ترین گوشی ایسوس طی این چند سال

۰۲ خرداد ۱۴۰۳